Metody płatności online (old)

Aby gra online była możliwa, musimy najpierw zasilić swoje konto w pokerroomie.Jak to najwygodniej zrobić ? Są dwa sposoby:

pierwszy – bezpośredni, czyli wpłata środków z własnego konta osobistego przelewem lub kartą kredytową oraz sposób drugi – skorzystanie z „elektronicznego portfela”.

Który sposób jest lepszy? Jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Postaram się przybliżyć Wam oba sposoby i pomóc w wyborze sposobu rozliczania sie z pokerroomem.

Zasilenie konta w pokerroomie z własnego konta osobistego ma trzy podstawowe wady. Po pierwsze ujawniamy bezpośrednio fakt przelewu pieniędzy do pokerroomu (hazard!), po drugie trwa to zwykle kilka dni i po trzecie pozostawia problem wypłaty ewentualnych wygranych niezałatwionym.

Przelewy 24

Na szczęście drugi problem powoli odchodzi w przeszłość bo coraz więcej pokerroomów pozwala korzystać z usług firmy Przelewy24, dzięki której przelew „idzie” kilka minut i jest bezpłatny (mogą być opłaty pobierane przez macierzysty bank). Niestety to udogodnienie nie działa w drugą stronę, tzn nie możemy skorzystać z usług Przelewów24 przy wypłacie pieniędzy z pokerroomu. Przelewy24 są dostępne w wielu pokerroomach mających swoje konta w polskich bankach np. PokerStars, Betsson, Paradise Poker.

Jeśli nie chcemy wypłacać pieniędzy bezpośrednio na swoje konto, możemy poprosić pokerroom o przysłanie czeku, jednak jest to sposób drogi (zwykle spora opłata dla pokerroomu za wystawienie czeku) oraz czasochłonny, bo na czek możemy poczekać dość długo.

Karta kredytowa

Metodą bezpośrednią jest też skorzystanie ze swojej karty kredytowej. W Polsce ta metoda nie jest tak popularna jak na zachodzie, ponieważ tylko nieliczne karty płatnicze (n.p.inteligo, mbank) umożliwiają dokonywanie płatności przez internet. Sposób ten obciążony jest opłatą za transakcję, ale mamy do dyspozycji środki natychmiast. Wypłaty za pomocą karty są zwykle natychmiastowe do wysokości uprzedniej wpłaty, nadwyżka z wygranej wymaga zwykle leżakowania w banku nawet do 30 dni (inteligo). Sposobem na szybsze odblokowanie wypłaty może być bezpośredni kontakt z bankiem połączony z wysłaniem potwierdzenia z pokerroomu.

Moneybookers i Neteller

Pozostało do omówienia korzystanie z „portfela elektronicznego”. Chciałbym przedstawić dwie najpopularniejsze w Polsce firmy: Moneybookers i Neteller.

Obie w zasadzie oferują to samo: pośrednictwo w przekazywaniu pieniędzy zapewniając bezpieczeństwo, szybkość, wygodę i w pewnym stopniu anonimowość transakcji. Jak wygląda porównanie obu firm? Podzielmy to na kilka kategorii: dostępność, obsługa, wiarygodność, koszty i udogodnienia.

(I)Dostępność: Pod tym pojęciem rozumiem zarówno łatwość założenia i dostępu do konta jak i procedury weryfikacji tożsamości posiadacza konta. Dla sporej rzeszy graczy problemem może być język angielski. Niestety Neteller nie jest dostępny w wersji polskojęzycznej. Procedura weryfikacji wymaga m.in. rozmowy telefonicznej, jednak zwykle w razie potrzeby znajdzie się ktoś z obsługi mówiący po polsku (!) W przypadku Moneybookers nie ma tego problemu, polskojęzyczna wersja portalu funkcjonuje doskonale, procedury weryfikacji konta są przejrzyste.

(II)Obsługa: W przypadku Netellera jak już wspomniałem minusem może być konieczność porozumiewania się w języku angielskim. Jesli nie jest to dla użytkownika przeszkodą to plusem będzie w razie problemów live chat dobrze funkcjonujący. Dokonywanie depozytów i wypłat sprawniej odbywa sie w Moneybookers.

Sprawnie funkcjonująca współpraca Moneybookers z Przelewy24 umożliwia natychmiastowe zasilenie konta w pokerroomie z konta osobistego w banku poprzez Moneybookers.

Z kolei ogromnym ułatwieniem przy korzystaniu z Netellera jest posiadanie karty debetowej Netellera. Pozwala ona na korzystanie zarówno z bankomatów jak i umożliwia płatności w internecie i na żywo przy zakupach w sklepach. Za samą kartę trzeba jednak zapłacić, każdorazowa wypłata wiąże się także z płaceniem niewielkiej prowizji. Po szczegóły odsyłam na stronę www.neteller.com. Aby otrzymać kartę trzeba przekształcić konto zwykłe – Neteller Express na konto Neteller Extended. Skutkuje to także zwiększeniem limitu transakcji i udostępnieniem np opcji przelewów pomiędzy użytkownikami.

(III)Wiarygodność: Tutaj zarówno Moneybookers jak i Neteller to firmy w pełni wiarygodne. Śmiało mogę obie polecić.

(IV)Koszty: Porównanie wypada na korzyść Moneybookers choć płacone prowizje nie są wysokie i większość kosztów jest związanych z przewalutowaniami – a te są podobne w obu firmach

Podsumowując wyrażam nadzieję że każdy zainteresowany wybierze sobie odpowiedni sposób prowadzenia rozliczeń z pokerroomami. Chciałbym też zaznaczyć, że przedstawione sposoby nie są jedyne i można znaleźć alternatywne metody, czasami właściwe tylko dla danego pokerroomu.