Internetowe tellsy

Internetowe tellsy

Często można spotkać się z opinią, iż poker internetowy nie jest prawdziwym pokerem, gdyż nie jesteś w stanie wyłapać żadnych wskazówek odnośnie siły kart swoich rywali. Po części jest to wniosek słuszny, gdyż nie widząc swoich przeciwników, nie możemy zauważyć ich podenerwowania, drżenia rąk przy wrzucaniu żetonów do puli, czy ciężkiego oddechu. Mimo to, poker online zawiera kilka klasycznych „tellsów”, które w niektórych przypadkach mogą okazać się niezwykle pomocne.

Podstawowym tellsem online jest szybkość wykonania ruchu przez przeciwnika. Większość softów internetowych posiada ułatwiające przyciski, dzięki którym możemy wykonać ruch zanim jeszcze nadejdzie nasza kolej (chodzi mi tutaj o przyciski typu „check”, „call any” itd.).

Najbardziej interesuje nas właśnie przycisk „check”, który jest często nadużywany przez słabszych graczy. Załóżmy, że grasz na stoliku 6-osobowym i decydujesz się z pozycji UTG limpować, wszyscy do buttona włącznie spasowali, SB wyrównał do dużej w ciemno, a BB czekał.. Na flopie trafiłeś najniższą parę, jednak nie jesteś pewny czy Twoja ręka jest w tym momencie najlepsza (w grze jest jeszcze aż dwóch graczy). SB po chwili namysłu czekał, a BB błyskawicznie czekał – oznacza to, że zaznaczył opcję „check” zanim jeszcze nadeszła jego kolej. Czy to jest dla nas istotne ?

Oczywiście! Oznacza to tylko jedno – BB absolutnie nic nie trafił na flopie ! Zaznaczył opcję „check” gdyż wie, że nie interesuje go więcej ta ręka i woli skupić swoją uwagę na innym stole lub po prostu przejść do następnego rozdania. Daje nam to niesamowicie cenną informację, gdyż teoretycznie gramy przeciwko dwóm graczom, lecz praktycznie przeciwko jednemu !

Teraz możemy spokojnie podbić z naszą najniższą parą. Byłoby to zdecydowanie trudniejsze i mniej opłacalne gdybyśmy nie znali siły kart gracza z dużej ciemnej.

Warto również zauważyć z jaką szybkością oponent sprawdza nasze bety. Jeżeli robi to błyskawicznie, zazwyczaj oznacza to, że ma średnio/słabą rękę. Wynika to z prostego wniosku logicznego. Jeżeli miałby monstera, musiałby się chwilę zastanowić nad tym, czy zamierza slowplayować, czy przebić. Takim „instant callem” przeciwnik reprezentuje rękę, która jest zdecydowanie za słaba, aby przebić.

Warto również zaznaczyć, iż w różnych artykułach pokerowych, możemy spotkać się z internetowym tellsem, związanym z długim namysłem przeciwnika. Zazwyczaj jeżeli przeciwnik bardzo długo czeka, tylko po to, żeby przebić lub wejść all-in, oznacza to, że ma bardzo mocną rękę, a swoją zwłoką starał się zmniejszyć jej wartość w oczach rywala. Radziłbym jednak nie przywiązywać do tego znaczącej wagi, gdyż wolny ruch oponenta może oznaczać również, że gra on na kilku stołach, ma problemy z połączeniem lub właśnie odebrał telefon.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest chat. Zarówno w pokerze live jak i online można wywnioskować kilka cennych rzeczy na podstawie gadki przeciwnika. Różnica polega na tym, iż w pokerze internetowym bardziej istotne jest nie to o czym przeciwnik mówi, tylko czy mówi. Zazwyczaj jeżeli rywal przez całą rozgrywkę był bardzo gadatliwy, a nagle gdy gra o dużą pulę ucichł oznacza, że ma mocną rękę i nie chce wystraszyć swojego przeciwnika.

Analogiczna sytuacja występuję wtedy, gdy przeciwnik prawie w ogóle się nie odzywał a nagle gdy zrobił duży bet, czy raise okienko chatu wypełnia się jego wypowiedziami. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że blefuje, a swoją gadaniną chce pokazać przeciwnikowi, że czuje się pewnie, mając tak świetną rękę jak „busted draw” 😉

Warto również czasami spojrzeć na okienko chatu, aby wyłapać graczy na tilcie. Wielu zawodników, którzy pechowo przegrali jakąś dużą pulę nie wytrzymuje nerwowo i zaczyna wyzywać swojego rywala, jaki to z niego fish. Taki gracz zazwyczaj nie jest w dobrym stanie emocjonalnym, aby grać najlepiej jak potrafi. Zaczyna grać bardziej loose i nie jest w stanie spasować niezłej ręki. Należy zatem wyłapywać takich przeciwników i grać przeciwko nim odpowiednio.

Czekanie na dużą ciemną. Nowy gracz, który właśnie dosiadł się do stolika, może albo włożyć do puli dużą ciemną i od razu zacząć grać, albo poczekać, aż sam będzie na miejscu dużej ciemnej. Informacja, którą opcję wybierze jest dla nas niezwykle cenna. Jeżeli gracz decyduje się na poczekanie, możemy wysnuć wniosek, że jest graczem solidnym i cierpliwym. Jeżeli jednak gracz wkłada dużą ciemną zaraz po tym jak dołączył się do stołu, może oznaczać, że jest graczem niecierpliwym, mającym trudności z pasowanie mocnych układów; po prostu – graczem, który szuka akcji.