Ile powinien wynosić Twój bankroll?

Ile powinien wynosić Twój bankroll?

Poker to trudny biznes” mówi Erik Seidel. „Zdarza się, że przez długi okres czasu nic nie wygrywasz.” Gdy sprawy źle się mają, nie możesz dotrzeć do płatnych miejsc w turnieju albo wygrać jakiejś ważnej puli w rozdaniu na stoliku cash, wtedy zaczynasz rozumieć jak ważnym jest utrzymywanie odpowiedniego bankrolla.

Więc ile powinien wynosić twój bankroll? Ile pieniędzy potrzebujesz, aby mieć gwarancję, że pasmo porażek nie zepchnie cię z dobrej drogi? My, prosi z Full Tilt Poker, zgadzamy się z tym, że odpowiedź zależy od wielu czynników. Zależy od rodzaju gier w które grasz, poziomu współzawodnictwa i twojej kondycji psychicznej.

Jennifer Harman mówi: „Niektórzy gracze grają efektywnie mając niski bankroll, inni potrzebują większego zabezpieczenia. Jeśli nie mają odpowiedniego zabezpieczenia, są zestresowani, przestraszeni i źle grają.” Dlatego musisz poznać swój poziom komfortowej gry. Jeśli denerwujesz się o przegrane pieniądze w jakiejś konkretnej puli, prawdopodobnie grasz na zbyt wysokich stawkach w stosunku do twojego bankrolla. Harman, tak jak większość członków drużyny Full Tilt zaleca konserwatywne podejście i utrzymywanie bankrolla, który pozostawia dużo miejsca na downswingi. „Jeśli grasz 10/20 limit, myślę że 10000$ powinno wystarczyć” mówi Harman.

John D’Agostino zgadza się z tym. „Nigdy nie powinieneś grać na stawkach, na których nie czujesz się komfortowo.” Sugeruje on, że gracz nigdy nie powinien wkładać więcej niż 5% swojego bankrolla do gry w żadnym momencie.

Potrzeba utrzymywania odpowiednio wysokiego bankrolla jest istotna tak samo dla graczy turniejowych jak i stolikowych. Erik Seidel, turniejowy specjalista zaznacza, że długie okresy suszy są również bardzo częstym zjawiskiem wśród profesjonalnych graczy turniejowych. Wpisowe szybko się sumują. „Jeśli chciałbyś zagrać we wszystkich turniejach z wpisowym 10,000$, wydałbyś pół miliona dolarów przez rok.” mówi Seidel. „Nawet najlepsi gracze miewają lata w których nie wygrywają 100,000$, dlatego utrzymywanie odpowiedniego bankrolla jest kluczowe.”

„Potrzebujesz dużo wyższy bankroll do grania turniejów niż do gier stolikowych” – potwierdza Chris Ferguson. „Wiele osób gra w turniejach nie dysponując odpowiednimi środkami. Potrzebujesz co najmniej 100 buy-inów, może nawet 200.”

Od czasu do czasu możemy zagrać wyżej niż pozwala nam na to nasz bankroll, ale wszyscy prosi zgadzają się z jedną rzeczą. Bardzo ważne jest, aby zostawić sobie wystarczająco dużo pieniędzy, aby wyjść z serii nieszczęśliwych rozdań i okazjonalnych błędów. D’Agostino, jeden z młodych graczy pokerowych, dodaje jeszcze jedną radę na temat kontrolowania swoich pieniędzy. „Nie graj heads-up z Philem Ivey. Raz próbowałem i sromotnie przegrałem.”