Sposób przybliżania Oddsów

Sposób przybliżania Oddsów

Bardzo trudno jest obliczać dokładne oddsy gdy dobieramy do układu, siedząc przy pokerowym stole. Jeżeli nie jesteś geniuszem matematycznym jak Chris Ferguson, nie poradzisz sobie. W tym wypadku pozostają nam dwie możliwości.

Usiąść w domu z kalkulatorem, rozważyć oddsy każdej możliwej kombinacji przy dobieraniu i wszystkie zapamiętać. W ten sposób, nie ważne jaka sytuacja się wydaży, zawsze będziesz znał swoje oddsy. Dla tych, którzy nie posiadają doskonałej pamięci, jest prostszy sposób. Oto prosty sposób na obliczanie przybliżonych oddsów:

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to obliczyć ile masz „outów”. „Out” to karta, która dopełnia twój układ. Aby to zrobić po prostu policz ilość kart, które stanowią uzupełnienie układu do którego dobierasz.

Na przykład trzymasz na ręku Ac 8c i na flopie leżą Qh 9c 4c. Dobierasz więc do koloru. W tali znajduje się 13 kart trefl. Ty patrzysz w tej chwili na 4 z nich, dwa na ręce i 2 na stole. W tym przypadku pozostaje w tali 9 trefli i masz dwie szanse aby je trafić.

Sekret obliczania przybliżonych szans w procentach na trafienie koloru polega na pomnożeniu liczby outów przez liczbę szans na trafienie. W naszym przypadku będzie to 9 outów pomnożonych razy dwa, czyli osiemnaście. Następnie bierzemy ten wynik, mnożymy go razy dwa i dodajemy symbol procentów. Przybliżona szansa trafienia koloru wynosi 36% (dokładnie wynosi ona 34,97%.)

Teraz spróbujmy zrobić obliczenia dla tych samych kart na stole, tym razem jednak mamy na ręku Jd Th. W tej sytuacji dobieramy do strita z dwóch stron. Mamy więc 8 outów (cztery króle i cztery ósemki). Osiem outów i dwie karty do odkrycia daje nam szesnaście outów. Mnożymy wynik razy dwa i otrzymujemy, że mamy 32% szans na dobranie do strita (dokładnie jest to 31.46%).

Jedna ważna sprawa do zapamiętania. Otrzymany wynik jest zaledwie procentowym odzwierciedleniem szans na dobranie do układu. NIE są to procentowe szanse na wygranie puli. Możesz dobrać do swojego układu, ale i tak przegrać. W pierwszym przypadku Qc stworzy parę na stole, co może znaczyć, że ktoś będzie miał full house. W drugim przypadku zarówno Kc jak i 8c dadzą tobie strita, ale stworzą możliwość koloru. To oznacza, że twój strit nie jest najlepszym układem.

Umiejętność obliczania przybliżonego prawdopodobieństwa przy dobieraniu jest dobrym krokiem na drodze do lepszego pokera.