Przejście na krótkie stoły w No-Limit

Przejście na krótkie stoły w No-Limit

Spójrzmy prawdzie w oczy. Nikogo nie bawi granie w pokera polegające na bezczynnym siedzeniu przy stole i odrzucaniu kolejnych rąk. Podczas grania full ring (na długim stole) z ośmioma lub dziewięcioma przeciwnikami dostającymi karty, właśnie taki sposób grania jest poprawny. Bardzo prawdopodobne jest, że jeden z tych przeciwników dostał bardzo mocne karty na rękę.

Sytuacja jest zupełnie odmienna gdy gramy przeciwko trzem lub czterem graczom. Jesteśmy zmuszeni do luźnej gry. Blindy przychodzą znacznie szybciej. Musimy brać udział i wygrywać wiele rozdań, tylko po to by móc wyjść na zero.

Jest tylko kilku przeciwników co oznacza że nie musimy się tak bardzo martwić, że ktoś będzie miał lepszą rękę. W większości rozdań każdy dostaje słabe karty na rękę.

Oto dobra rada odnośnie zmieniania strategi gry short-handed (na krótkich stołach) typu cash w no-limit. Pamiętajmy, że rada ta odnosi się do krótkich stołów, gdy gracze mają deep stack (dużo żetonów). Nie będzie ona skuteczna zwłaszcza w turniejach lub przeciwko graczom wkupującym się do gry za mniej niż 100 big blindów. Moja miłość do grania na krótkich stolikach wiąże się bezpośrednio z graniem online. Rzadko udaje się znaleźć trzy lub czteroosobowe stoliki w kasynie. Natomiast online, możemy grać kiedy tylko nam przyjdzie na to ochota.

Strategia pre-flop

Trzy- lub czteroosobowe gry są zazwyczaj bardzo agresywne i z tego względu nigdy nie limpuje. Albo wchodzę w rozdanie z podbiciem, albo odrzucam karty. W normalnej grze na krótkim stoliku podbijam raz na trzy lub cztery rozdania, kiedy nie jestem na blindach. Polecam podbijać z każdą ręką z którą podbijałbyś na stoliku full ring (wysokie pary, AK, AQ). Dodatkowo podbijam każdą parę, nawet dwójki i trójki. Podbijam także z suited connectors, np 45s. Co może was zdziwić, jestem bardzo nieufny w stosunku do rąk które niosą ze sobą duże obietnice. Ręce takie jak AJ, AT i KJ to ręce z którymi należy się ostrożnie obchodzić podczas gry na pełnych stołach.
Ja często zrzucam te ręce także w grze short-handed. Dlaczego? Ponieważ te ręce zazwyczaj wpędzają mnie w poważne kłopoty. Na przykład, podbijam z KJ i na flopie mamy K-T-3. Albo wygram małą pulę gdy postawię mając najwyższą parę. Albo przegram dużo gdy moja przeciętna ręka zostanie pobita przez dwie pary, seta albo najwyższą parę z lepszym kickerem.

Ważnym jest aby zapamiętać, że A-J, A-T są bezużyteczne jeśli ktoś na re-raisuje. Musimy je zrzucić.

Całkiem inaczej sprawa wygląda z kartami typu 45s. Mogę sprawdzić podbicie z nadzieją że trafię na dobry flop (dwie pary albo trójkę) albo mogę trafić na dobre możliwości dobierania i wygrać wszystkie żetony przeciwnika jeśli uda mi się dobrać. Jeśli nie trafię na flopie z moimi suited connectors albo trafię jedynie na niską parę mogę zawsze zrzucić karty jeśli ktoś postawi zakład po flopie.

Natomiast jeśli sprawdzę re-raise mając A-T i potem trafię najwyższą parę (na flopie z dziesiątką) mogę wpaść w duże kłopoty jeśli ktoś ma wyższą parę lub jeśli trafię asa a ktoś ma wyższego kickera.

Strategia po flopie

Jeśli podbicie pre-flop z pozycji cutoff lub button zostanie sprawdzone przez gracza z blindów, ważne jest aby wykorzystać w maksymalnym stopniu przewagę pozycji. Pamiętajmy że w grze short-handed przeciwnicy rzadko mają naprawdę dobre ręce i nawet jeśli mają przyzwoite karty na ręce, mogli nie trafić na flopa. (W hold’em nie mając pary na ręce w 2/3 sytuacji nie trafimy pary na stole.)

Więc nawet jeśli zupełnie nie trafiłem we flopa, mając na ręce najwyższą kartę szóstkę, zawsze powinienem stawiać zakład po flopie. Jeśli zostanę sprawdzony albo re-raisowany, spokojnie mogę zrzucić karty. Ale w większości przypadków mój zakład wygra pule i to wystarcza, by było to opłacalne.

Jeśli jednak mam na ręku asa z dobrym kickerem i nie trafiłem na dobrego flopa, zazwyczaj czekam. W grze short-handed można często wygrać mając na ręce najwyższą kartę czyli asa. Czekanie nic nie kosztuje, a darmowa karta daje mi szanse na trafienie na turnie.

Często stawiam zakłady na flopie mając karty do dobierania. Często postawienie zakładu wygra pule. Jeśli zostanę sprawdzony, pula powiększa się. Jeśli uda mi się trafić na turnie albo river, mam dużą szansę, że wygram wszystkie żetony przeciwnika.

Strategia psychologiczna

Potrzeba trochę czasu aby przyzwyczaić się do gry short-handed. Tempo gry jest szaleńcze. Musimy podejmować wiele trudnych decyzji w krótkim okresie czasu. Wahania są dużo większe niż ma to miejsce w grze full ring. Myślę jednak, że po dostosowaniu się do zawrotnego tempa gry, większość z was pokocha emocje jakie towarzyszą grze short-handed.