Pozycja w pokerze cz. I

Pozycja w pokerze cz. I

Legendarny pokerzysta – Doyle Brunson, powiedział kiedyś, że gdyby zawsze miał przewagę pozycji nad przeciwnikami, byłby w stanie wygrywać, nie patrząc nawet we własne karty ! Jest to zdanie dość zaskakujące, lecz w pełni prawdziwe. Pozycja jest ważna wszędzie – w pracy, w domu, wśród znajomych etc. Dlaczego inaczej miałoby być w przypadku pokera ?

Najpierw powinniśmy przeanalizować kilka, niezmiernie istotnych aspektów. Na początek oczywiście nasuwa się pytanie: czym jest pozycja, jakie są rodzaje pozycji i czym jest przewaga pozycyjna ?

Pozycja w pokerze jest to miejsce, które zajmuje każdy z graczy w odniesieniu do położenia gracza rozdającego (dealera). Przed flopem swój ruch jako pierwszy wykonuje gracz, siedzący na pozycji najbliższej lewej strony gracza, który włożył dużą ciemna do puli; po flopie natomiast zawodnik siedzący najbliżej po lewej stronie gracza rozdającego. Kolejność następnych ruchów jest zgodna z ruchem wskazówek zegara.

Prześledźmy teraz podział pozycji. Istnieją trzy kategorie : early position (wczesna pozycja), middle position (środkowa pozycja) i late position (późna pozycja). Grając na stołach 9 osobowych (full ringach) pierwsze trzy pozycje po lewej stronie dealera nazywamy pozycjami wczesnymi, następne 3 pozycje należą do pozycji środkowych, natomiast 3 ostatnie są to pozycje późne. Na stołach 6 osobowych (short-handed) mamy kolejno po 2 pozycje wczesne, środkowe i późne. Warto również zapamiętać nazwy najbardziej charakterystycznych pozycji:

 • dwie pierwsze pozycje są to kolejno : mała i duża ciemna (SB – small blind i BB – big blind)
 • pozycja przedostatnia (po prawej stronie dealera) jest to tzw. cut off (CO)
 • pozycję, na której znajduje się dealer nazywamy buttonem

Czym jest natomiast przewaga pozycyjna ?
Jeżeli posiadamy przewagę pozycyjną nad danym graczem, oznacza to, iż jesteśmy na późniejszej pozycji niż nasz oponent i z tego powodu, wykonujemy swój ruch po nim. Uzyskujemy dzięki temu najbardziej pożądaną rzecz przy zielonym stoliku … informację !

Dzięki temu, iż nasz przeciwnik rusza się przed nami, wiemy jaki ruch wykonał. Możemy dzięki temu lepiej określić zakres rąk naszego rywala, a co za tym idzie – podejmować bardziej opłacalne dla nas decyzje !

Posiadając już solidne fundamenty na temat pozycji w pokerze, czas przejść do trochę bardziej zaawansowanych aspektów …

Dobór rąk przed flopem w zależności od pozycji.

Jednym z głównych kryteriów przy doborze rąk przed flopem (pre-flop) powinna być właśnie pozycja, na której się znajdujemy. Wielu początkujących graczy, wybierając rękę do gry popełnia grzech ciężki, nie zważając na pozycję. Nie bądź jednym z nich !

Postaram się teraz wyjaśnić dlaczego pozycja w tej kwestii ma tak niebagatelne znaczenie. Załóżmy, że gramy na stole 9os., siedzimy po lewej stronie BB i otrzymujemy KJs. Co teraz ?

Wielu pewnie wybrałoby opcje call lub nawet bet, gdyż posiadamy bardzo mocną rękę. Dobrzy pokerzyści jednak doskonale wiedzą, że karty jakie mamy są tylko jednym z wielu składników, składających się na siłę naszej ręki. Innym składnikiem jest właśnie pozycja, która w tym przypadku jest bardzo słaba; wykonujemy przecież swój ruch jako pierwsi, a przed nami jest jeszcze aż 8 graczy !

Bardzo prawdopodobne, że jeden lub kilku z nich może posiadać ręce typu : KQ, AK, AJ, AA, KK, QQ, JJ w starciu z którymi nasze KJs wypada bardzo słabo.

Będąc zatem świadomym naszej pozycji, odpowiedź jest jasna : powinniśmy spasować nasze KJs. Załóżmy jednak sytuację inną : znów mamy KJs, ale teraz jesteśmy na buttonie, a wszyscy gracze do nas spasowali.

Co teraz ? Mamy te samy karty, ale inną pozycję. Z tego powodu, iż wszyscy do nas spasowali mamy przed sobą tylko dwóch aktywnych graczy (dużą i małą w ciemno). Jest zatem mało prawdopodobne, żeby któryś z nich posiadał lepszą rękę od naszej. Z tych powodów powinniśmy podbić !

Powstaje zatem pytanie: Z jaką ręką, na jakiej pozycji powinniśmy grać ? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak wziąć pod uwagę (oprócz oczywiście pozycji) :

 • jakie ruchy wykonali gracze przed nami
 • ilu jeszcze graczy będzie wykonywało swój ruch przed nami
 • jakiego typu to są gracze: agresywni czy pasywni ? Tight czy loose ?
 • jakim stylem my zamierzamy grać: aggressive, tight, czy może hyperaggressive ?

Jest oczywiście więcej tych czynników, ale wymieniłem te podstawowe. Jak widzisz poker może być bardziej skomplikowany, niż wydaje się na pierwszy rzut oka 😉

Doświadczeni gracze intuicyjnie wiedzą już, co powinni zrobić z daną ręką pre-flop – mają już utrwalone w sobie pewne schematy gry przed flopem.
Jeżeli jednak jesteś graczem początkującym mogą okazać się przydatne pewne wzorce zachowań. Oczywiście istnieje całkiem sporo tego typu wzorców, ale ja postaram się skrótowa przywołać jeden z nich.

W założeniu jest to gra tight (zdecydowanie popieram teorię, że początkujący powinni prezentować konserwatywny styl gry, a dopiero podczas nabierania doświadczenia, stopniowo poluźniać swoją grę). Gramy na stole 9 os. i wszyscy do Ciebie spasowali, z jakimi kartami powinieneś grać na :

 • wczesnej pozycji – podbijamy z parami od JJ do AA oraz z AKo i AKs, jak również AQs, każdą inną rękę pasujemy
 • na środkowych pozycjach powinniśmy podbić ze wszystkimi kartami powyżej oraz AQo, AJ, KQs, KJs, 88, 99, TT, z niższymi parami możemy limpować z intencją trafienia set na flopie, z innymi kartami pasujemy
 • na późnych pozycjach powinniśmy podbić ze wszystkimi kartami powyżej oraz KQo, KJo, QJ, JTs, możemy również podbić z niskimi i średnimi parami.

Co jednak zrobić jeżeli gracze przed nami wykonali już jakieś ruchy ?

Jeżeli nikt przed nami nie podbił (były same limpy – tzn. gracze przed nami tylko wyrównywali do dużej ciemnej) zalecam granie w ten sam sposób jak powyżej, z małą uwagą.

Jeżeli w sytuacji gdy były same foldy podbijamy zazwyczaj 3BB, to w przypadku limperów stosujemy ten wzór : standardowe 3BB + 1BB za każdego limpera. Co zrobić jednak gdy ktoś przed nami zdecydował się podbić ?

Tutaj sytuacja się komplikuję, gdyż nasz ruch powinien być zależny od wielu czynników, ale przede wszystkim od wielkości podbicia i typu gracza podbijającego.

Należy również pamiętać o fundamentalnej poker zasadzie: The gap concept – Davida Sklansky’ego. Zakłada ona, że powinniśmy mieć lepszą rękę, aby sprawdzić podbicie przed nami, niż rękę z którą normalnie sami podbijamy z danej pozycji. Tytułowy „gap” jest proporcjonalnie duży do typu przeciwnika podbijającego: im bardziej tight jest tym większy „gap”, im bardziej loose tym „gap” jest mniejszy. Dla początkującego pokerzysty powinno to znaczyć, że :

 • podbicia od gracza tight sprawdza tylko z zakresem rąk o „jeden stopień” wyższym (np. będąc na późnej pozycji sprawdza tylko z zakresem rąk, z jakim podbiłby na pozycjach środkowych, a pasuje wszystkie z pozycji późnych.
 • podbicia od gracza loose sprawdza z tym samym zakresem, z jakim podbiłby na danej pozycji.

Na tym kończę pierwszą część tego artykułu. Jeżeli jesteś graczem doświadczonym, domyślam się, że większość rzeczy omawianych powyżej jest Ci doskonale znana. Jeżeli jesteś początkujący, mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci wiele kwestii dotyczących pozycji. W kolejnych częściach artykułu postaram opisać się już zaawansowane aspekty pozycji w pokerze, m.in. pozycja a gra po flopie, gra na dużej i małej w ciemno, jakie karty wymagają pozycji, a jakie nie; postaram omówić się również zagadnienia takie jak : darmowa karta (free card), check-raise, floating, squeezing, checkowanie w ciemno (check in the dark), kilka innych oraz przedstawię swój ulubiony poker online.