Poker Zasady

Poker Zasady

Informacja :: Poker Zasady

„Na żywo” bardzo łatwo można wytłumaczyć zasady pokera. Parę rozdań i wszystko jest jasne. Mam nadzieję, że poniższe zestawienie zasad, również wyda się zrozumiałe.

I. Poker Zasady

Gramy całą talią, czyli 52 kartami. Standardowo przy stoliku nie gra więcej niż w 10.

Na stół wykładamy 5 kart (nie od razu, ale o tym za chwilę), są to tzw. karty wspólne. Oprócz tego, każdy gracz dostaje do ręki dwie „zakryte” karty. Każdy gracz dysponuje w sumie 7 kartami, z których wybiera najlepszy 5-cio kartowy układ. Jakie to mogą być układy? Poniżej znajdziesz możliwe układy, w kolejności od najlepszego do najgorszego: (angielskie nazwy w nawiasach, T oznacza 10-kę)

POKER (straight flush) – układ kart w tym samym kolorze i po kolei. Np. 98765 kier. Jeśli dwaj gracze mają POKERA to wygrywa ten, którego POKER zaczyna się od wyższej karty, np. AKQJT kier bije KQJT9 kier.

KARETA (four of a kind) – układ z czterech jednakowych kar, np. cztery króle albo cztery dziewiątki. Jeśli dwaj gracze mają KARETĘ to wygrywa ten, którego KARETĘ tworzą starsze karty, czyli 88883 jest lepsze niż 3333A. Jeżeli obaj gracze mają np. cztery siódemki to rozstrzyga karta piąta (tzw. kicker), czyli 6666A bije 6666K. Jeśli piąta karta jest również taka sama to mamy remis i następuje podział puli.

FULL (full house) – czyli ‚TRÓJKA'(trzy takie same karty) i ‚PARA'(+para – dwie takie same karty), np. 888 99. Jeśli dwaj gracze mają FULLA to wygrywa ten z większą trójką, np. 444 22 bije 333 AA. Jeżeli ‚TRÓJKA’ jest ta sama to decyduje ‚PARA’, jeżeli i ona jest ta sama to mamy remis i podział puli.

KOLOR (flush) – pięć kart w tym samym kolorzem czyli np. KQJ83 pik. Jeżeli dwaj gracze mają KOLOR to wygrywa gracz z KOLOREM zaczynającym się od wyższej karty. Jeżeli najwyższą karta jest ta sama (a może się tak zdarzyć w przypadku, gdy znajduje się ona w pięciu kartach wspólnych na stole) to rozstrzyga następna w kolejności, jeżeli i ta jest taka sama to trzecia itd. Gdy wszystkie karty są te same to mamy remis.(np. wszystkie 5 kart wspólnych jest w kolorze, a żaden z graczy nie ma trzyma na ręce wyższej karty w kolorze). W Texas Holdem Poker nie ma możliwości, żeby 2 gracze mieli jednocześnie 2 różne kolory.

STRIT (straight) – pięć kart ułożonych po kolei, np. 98765. Jeżeli dwaj gracze mają STRITA to wygrywa ten, którego STRIT zaczyna się od wyższej karty, np. AKQJT jest lepsze od T9876. As może być użyty zarówno do STRITA AKQJT (najwyższy możliwy), jak i do STRITA 5432A (najniższy możliwy).

TRÓJKA (three of a kind) – to układ z trzema jednakowymi kartami, np. KKK84 – trzy króle. Jeżeli dwaj gracze mają TRÓJKĘ to wygrywa ten, którego TRÓJKĘ tworzą wyższe karty, czyli 9994A bije 4449A. Jeśli TRÓJKA jest taka sama to o zwycięstwie decyduje kicker. Jeśli wszystkie karty są takie same to mamy remis o podział puli.

DWIE PARY (two pairs) – Dwie pary kart o tej samej wartości plus piąta karta (tzw. kicker). Np. AA778 – DWIE PARY: asy i siódemki + ósemka jako kicker. Jeśli dwaj gracze mają DWIE PARY to rozstrzyga para wyższa, potem niższa, a potem kicker, czyli np. AA55T bije KKQQ2, AA33K, jak i AA554. Jeśli wszystkie karty są jednakowe to mamy remis.

JEDNA PARA (one pair) – układ z dwoma kartami o tej samej randze i trzy inne różne, np. KKQ42. Jeśli dwaj gracze mają JEDNĄ PARĘ to rozstrzyga ranga pary, jeśli jest taka sama to karta trzecia, czwarta, piąta, np. JJK64 bije JJK42 Jeśli wszystkie karty są takie same to mamy remis.

NIC (high card) – każdy układ nie pasujący do któregoś z powyższych opisów, np. QJT82 nie w jednym kolorze. Jeśli dwaj gracze mają NIC, to rozstrzyga wartość najwyższej karty, potem drugiej itd.

Nigdy kolory kart nie są używane do rozstrzygania o wyższości.

II. Gra

Na początek każdy gracz otrzymuje dwie zakryte karty, których nie ujawnia nikomu. Następuje pierwsza runda licytacji. Jeśli zostało conajmniej dwóch graczy, gra toczy się dalej: na stół wykładane są z talii trzy karty (tzw. flop).
Daje to nam jaśniejszy obraz tego co ma/mogą mieć pozostali gracze. Następuje druga runda licytacji. Jeżeli nikt jeszcze nie wygrał, to na stół wykładana jest karta czwarta (tzw. turn) i licytujemy po raz trzeci. Jeśli w dalszym ciągu nikt jeszcze nie wygrał to na stół wykładana jest piąta, ostatnia wspólna karta (tzw. river). Następuje ostatnia runda licytacji.
Jeśli i po tej rundzie został więcej niż jeden gracz następuje SHOWDOWN – gracze będące jeszcze w rozgrywce wykrywają swoje karty.

Stosuje się zasadę „cards speak”, tzn. każdy po zobaczeniu 2 kart gracza widzi jaki najlepszy układ można z nich stworzyć. Gracz z najwyższym układem zabiera pulę. Jeżeli kilkoro graczy ma równy, najwyższy układ równy, to pula jest dzielona pomiędzy nich.

III. Licytacja

Najważniejszym elementem gry w Texasa Holdem jest licytacja , czyli dokładanie przez graczy pieniędzy do puli. Przed rozpoczęciem gry ustalana jest osoba zaczynająca .Dla wygody można stosować jakiś przedmiot (tzw. belly button), np. zapalniczkę, przekazywaną przed każdą grą kolejnej osobie. Button wskazuje osobę, która aktualnie rozdaje karty. Zawsze zaczyna osoba następna, czyli na lewo od niej.

Pierwsza runda zaczyna się inaczej niż pozostałe – od postawień w „ciemno” (tzw. blind). Pierwsza w kolejności osoba ma obowiązek wrzucić do puli z góry określoną kwotę (tzw. „mała ciemna” (small blind)). Tak samo osoba druga, musi dołożyć tzw. „dużą ciemną” (big blind)) – kwota ta jest przeważnie dwukrotnością „małej ciemnej”.

Teraz każdy z graczy kolejno (zgodnie ze wskazówkami zegara) licytuje, możliwe są cztery posunięcia. Załóżmy,że gra 5 osób i zaczyna gracz nr 2. „Mała ciemna” wynosi $1, a duża $2. Gracz 2 wrzuca do puli obowiązkowe $1, gracz 3 wrzuca obowiązkowe $2.

Teraz kolej na gracza 4, może on:
– SPASOWAĆ (fold) – jeśli nie podobają mu się jego dwie karty i nie chce dalej uczestniczyć w rozdaniu to rzuca karty. (zakryte)

– WEJŚĆ (call) – żeby wejść gracz musi wrzucić do puli tyle, żeby dorównać do maksymalnej kwoty wrzuconej przez poprzednich graczy (w tym przypadku $2).

– PODBIĆ (raise) – żeby podbić gracz musi przewyższyć maksymalną kwotą wrzuconą przez poprzedniego gracza (czyli w tym przypadku musi powyżej $2). Pozostali gracze, chcąc grać dalej będą musieli dorównać do jego nowo ustalonego maksimum.

Załóżmy, że gracz 4 WCHODZI, czyli wrzuca do puli $2, gracz 5 również, natomiast gracz 1 wrzuca do puli $4, tym samym PODBIJA stawkę o dodatkowe $2. Co teraz może zrobić gracz 2?

– SPASOWAĆ (nic nie wrzuca i wycofuje się z rozgrywki), albo WEJŚĆ (czyli wrzuca $3 – bo na razie dał tylko $1), albo też PODBIĆ (czyli wrzucić powyżej $3). Załóżmy, że gracz WCHODZI. Gracz 3 robi to samo (ale wrzuca tylko $2, bo dał już wcześniej $2 „dużą ciemną”). Gracz 4 i Gracz 5 PASUJĄ.

Pierwsza runda licytacji zostaje zakończona (grający jeszcze gracze 1 – 3, wrzucili kwotę równą 4$ do puli). Następuje druga runda.

Ponownie zaczyna gracz 2. Ponieważ w tej rundzie nikt jeszcze nie wrzucił nic do puli, to ma on dodatkową możliwość:

– CZEKAĆ (check) – jest to równoznaczne z WEJŚCIEM tyle tylko, że nie wymaga wrzucania żadnej kwoty do puli. CZEKAĆ można tylko, jak jeszcze nikt, w danej rundzie licytacji, nie wrzucił nic do puli.

Wyjątkiem jest sytuacja gracza, który dawał „dużą ciemną”. Może on również CZEKAĆ jeśli w pierwszej rundzie nikt nie podbił jego „dużej ciemnej” (gracz ten ma również możliwość podbicia, ponieważ „duża ciemna” )

Każda runda licytacji kończy się, jeżeli zostanie już tylko jeden gracz (pozostali SPASUJĄ), lub każdy z graczy, którzy nie spasowali dał do puli równą kwotę (ew. wszyscy CZEKALI).

IV. Typy gry

OGRANICZONE PODBIJANIE (structured limit) – ustalana jest stawka podstawowa, np. 2 zł. „Mała ciemna” jest równa połowie tej stawki (1 zł), „duża ciemna” jest jej równa (2 zł). Podczas pierwszych dwóch rund licytacji za każdym razem jeśli gracz chce PODBIĆ musi to zrobić dokładnie o wielkość stawki podstawowej, tzn. PODBIJAĆ można tylko dokładnie o 2 zł. Natomiast podczas rundy trzeciej i czwartej PODBIĆ można tylko o dokładnie dwukrotność stawki podstawowej, czyli w tym przypadku o 4 zł. Z reguły dopuszcza się max. 4 podbicia na rundę licytacji.

PODBIJANIE BEZ LIMITU (no limit) – podobnie jw. ustalana jest mała i duża „ciemna”, natomiast w późniejszej grze można PODBIJAĆ o dowolnie dużą stawką, choć najczęściej ustala się pewne minimum, np. można PODBIĆ o nie mniej niż wielkość „dużej ciemnej”.

Spotkać się też można z zasadą, że nie można podbić o mniej niż zrobił to ostatnio podbijający gracz w danej rundzie licytacji.

W Texasa możemy grać oczywiście tak, że każdy gra tyle ile chce, każdy za swoje pieniądze. Lub możemy rozgrywać TURNIEJ. Zasadą turnieju jest to, że każdy z graczy, żeby wziąć w nim udział musi wpłacić do „banku” określoną sumę pieniędzy, np. $10. Każdy za to otrzymuje równą ilość żetonów, np. po 10.000 w żetonach. I każdy gra dotąd dopóki nie skończą mu się te żetony (czyli taka wirtualna kasa). Kolejność graczy na podium ustalana jest wg kolejności ich odpadania. Tzn. pierwsze miejsce zajmuje gracz, który został do samego końca wygrywając wszsytkie możliwe żetony, drugie gracz, który został też do końca, ale przegrał z pierwszym itd. Pomiędzy zwycięskich graczy dzielona jest kwota wpłacona przez wszystkich do „banku”.

10 najlepszych rąk w Texas Holdem Poker:

1) A-A 2) K-K 3) Q-Q 4) A-K 5) J-J 6) A-Q 7) K-Q 8) A-J 9) K-J 10) T-T