Historia pokera online

Początki hazardu w internecie przypadają na wczesne lata 90-te XX wieku. Jako pierwsze, poker online wprowadziły zakłady bukmacherskie, zaraz po nich powstały pierwsze internetowe kasyna.

Pierwsze pokoje pokerowe w sieci otworzył portal „Planet Poker” w 1998 roku a rok później „Party Poker”, który wkrótce zdobył pozycję lidera. Obecnie istnieje ponad 600 stron oferujących możliwość całodobowej gry w pokera w sieci. Mnogość odmian i opcji, pełne spektrum stawek, począwszy od gier darmowych a na grach bez limitu kończąc, sprawia, że w pokera może grają wszyscy i wszędzie.

Dzięki elementom matematyki, psychologii i logiki oraz wielu innym, grze w pokera towarzyszy wiele teorii i strategii. Oprócz darmowych stron i forów, istnieją także płatne strony, na których pokerowe korepetycje mogą brać wszyscy ci, myślący o zajmowaniu się grą na poważnie. A jest o czym myśleć, gdyż pule w wielu największych pokerowych turniejach i kwoty dla zwycięzców zwiększają się co roku bardzo szybko.

W 2003 roku Chris Moneymaker za zajęcie pierwszego miejsca w WOSP zainkasował 2,5 mln $. W 2006 roku Jamie Gold wyszedł z turnieju bogatszy o rekordową sumę 12 mln $. Obecny zwycięzca z 2008 roku Peter Eastgate dostał „tylko” nieco ponad 9,1 mln $. Sumy te kuszą i co roku silnie oddziaływają na marzenia wielu milionów pokerzystów, zarówno tych, którzy w imprezie startują, jak i tych, którzy nie mają jeszcze tyle pieniędzy, aby móc grać, lecz są przekonani, że kiedyś ten moment nastąpi.

Jednak większość gier na żywo odbywa się poza kasynami, bez spektakularnych fajerwerków. Podobnie jak kiedyś na dzikim zachodzie – tak i teraz, nawet na niewielkiej prowincji można znaleźć pub lub inny „saloon”, gdzie grupa fanów rozgrywa właśnie między sobą gry cashowe lub niewielkie turnieje.